National Council of Teachers of English Logo
PWY

2009 Students Receiving Certificates of Recognition - Previous Revision

 AMERICAN SCHOOLS ABROAD
 International School of Brussels, Brussels 
     Kate Stanley

 Coordinator:  Jack Neu, Vancouver, British Columbia, Canada

 CANADA
 Churchill Secondary, Vancouver 
     
Christian Favreau
     Vanessa Lee
     Melody Saleh

 
 Miss Edgar's and Miss Cramp's School, Westmount
 
Stephanie Pang
 
Coordinator:  Jack Neu, Vancouver, British Columbia, Canada

 ALABAMA
 Admiral Moorer Middle School, Eufaula
 Robert Hamrick

 State Coordinator:    Robin Strain Bynum, Dothan
 
 ALASKA
 Teeland Middle School, Wasilla
 Cassidy Williams

ARIZONA
Kyrene Middle School, Tempe
Dana Brink
Meera Doshi
Jessica Timm

State Coordinator:  Laura Willhoite Florence High School, Florence
 
ARKANSAS
Hot Springs Middle School, Hot Springs
Grace Norton

 CALIFORNIA
 Central Middle School, San Carlos
 
Michelle Ragsac
 Frances Welsh

 Leona Jackson, Paramount
 Ilene Calderon

 State Coordinator:  Charleen Delfino, San Jose

 COLORADO
 Bear Creek K-8, Lakewood
 Devon Izmirian

 Falcon Bluffs Middle School, Littleton
 
Carly Fabian
 Tymira Smith

 Manzanola Jr/Sr High School, Manzanola
 Sara Gallegos

 State Coordinator:  Sarah Woodard, Littleton
 

 CONNECTICUT
 Dodd Middle School, Cheshire
 
Lindsey Bonitz
 Katherine Pier

 State Coordinator:  James Johnston, South Windsor
 

 DELAWARE
 Tower Hill School, Wilmington
 Celeste Greenbaum

 State Coordinator:  Sharon Crossen, Woodside
 
FLORIDA
Berkley Preparatory 
Yunhan Xu

Forest Lake Education Center 
Danina Nieves

Lake Highland Preparatory 
Carmen Vasquez

Ransom Everglades Middle
Megan Mers

RASG Hebrew Academy
Alexandra Weiner

St. Paul’s School
Kirby Wilson

Thurgood Marshall Fundamental
Christina Colon

West Glades Middle School
Elizabeth Miles

State Coordinator:  Susan Nelson Wood, Tallahassee

 GEORGIA
 Rising Starr Middle School, Fayetteville
 Sydney Seaman

 South Forsyth Middle School, Cumming
 Kaylyn Young

 State Coordinator:  Anna Nero, Hiram
 

 HAWAII
 Iolani School, Honolulu
 Holly Harada

 Punahou School, Honolulu
 Megan Zerez

 State Coordinator:  Mike Marler, Laie
 

 ILLINOIS
 Carleton Washburne School, Winnetka
 Maddie Hack

 Edgewood Middle School, Highland Park
 Ashley Olson

 Geneseo Middle School, Geneseo
 Taylor Hager

 Lycee Francais de Chicago, Chicago
 Lars Anderson

 State Coordinator:  Jim Barnabee, Lincolnshire
 
 
INDIANA
 TBA

 State Coordinator:  Janice Rozich, Schereville

 IOWA
 Nevada Middle School, Nevada
 Trisha Knott

 

 KANSAS
 Leawood Middle School, Leawood
 Jessi Glueck

 Prairie Trail Junior High School, Olathe
 Kit Parkinson

 Trailridge Middle School, Shawnee Mission
 Kate Tarne

 West Junior High School, Lawrence
 Katherine Guyot

 State Coordinator:  Lori Atkins Goodson, Manhattan
  
 KENTUCKY
 Danville Christian Academy, Danville
 Emily Hines

 St. Francis School, Goshen
 Max Abner

 State Coordinator:   Frances Helphinstine
 
 LOUISIANA
 TBA
 State Coordinator:  Kristi McNeal, Baton Rouge

 MAINE
 Brooklin Junior High School, Brooklin
 Nolan Ellsworth

 Center for Teaching & Learning, Edgecomb
 Amelia Neilson

 State Coordinator:  Gael Romei, Rogue Bluffs
 
MARYLAND
TBA
State Coordinator:  Anita Walls, Mitchellville, MD

 
 MASSACHUSETTS
 Bancroft School, Worcester
 Edmund Brose

 Ephraim Curtis Middle School, Sudbury
 Carolyn Ruh

 Hawthorne Brook Middle School, Townsend
 Grace Whatley

 John Glenn Middle School, Bedford
 Ruth Hanna
 Pamela Weidman

 Lawrence School, Falmouth
 Elizabeth Knox
 Emily Mihailason

 State Coordinator:  Alan Keller, Hopkinton
 

 MICHIGAN
 East Middle School, Farmington Hills
 Ellysa Herr

 Hillel Day School, Farmington Hills
 Rachael Bradley

 Hillside Middle School, Northville
 Sarah Boudreau
 Haiwen Yu
 Connie Zuo

 Oakview Middle School, Oakland
 Rachael Hartman
 Olivia Shumaker

 Spring Lake Junior High School, Spring Lake
 Mara Strobel

 Upton Middle School, Saint Joseph
 Carolyn Kodis

 Warner Middle School, Farmington Hills
 Jordan Berman
 Camille Lemieux

 State Coordinator:  Kia Jane Richmond, Marquette
 

 MINNESOTA
 Maplewood Middle School, Maplewood
 Lindsey Shank

 Sartell Middle School, Sartell
 Andrea Franz

 Wayzata West Middle School, Wayzata
 Laura Isdahl

 State Coordinator:  Jodi Anderson, Anoka
 

 

 MISSOURI
 C. Fred Hollenbeck Middle School, Saint Charles
 Aurora Blanchard

 Twin Oaks Christian School, Ballwin
 Kate Richter

 State Coordinator:  Angela Selinger, Richmond Heights
 

 MONTANA
 Power Public School, Power
 Brieanna Smelser

 State Coordinator:  Dawn Sievers
 

 NEW JERSEY
 East Brook Middle School, Paramus
 Jennifer Pagliaro
 Lucas Riccardi

 Far Hills Country Day School, Far Hills
 Meg Robbins

 Franklin Middle School, Somerset
 Raji Oluwatobi
 Kristel Tan

 Glenfield Middle School, Montclair
 Loren Sherman

 Lopatcong Middle School, Phillipsburg
 Marissa Merriman

 Manasquan Elementary School, Manasquan
 Jacqueline Corcoran

 North Warren Regional Middle School, Blairstown
 Juliana Schicho

 Oak Knoll School of the Holy Child, Summit
 Hayley Shaffer

 Terrill Middle School, Scotch Plains
 Marianne Khalil
 Ivy Malao

 The Pingry School, Martinsville
 Amanda Hulse

 State Coordinator:  Nancy Nicolescu, Moristown, NJ 

 NEW YORK
 Cortland Junior/Senior High School, Cortland
 Hannah Zhang

 Elwood Middle School, Elwood
 Sarah Stranieri
 Amanda Weisman

 Gelinas Junior High School, Setauket
 Kathryn Barnett
 Jamie Deluca
 Rachel Gutman

 Great Neck South Middle School, Great Neck
 Nadia Jalowiecka

 Hunter College High School, New York
 Skye Hersh
 Ping Hu
 Zachary Schlesinger

 Oceanside Middle School, Oceanside
 Justin Provvido

 Pierre Van Cortland Middle School, Croton On Hudson
 Sophia Sheng

 Professional Performing Arts School, New York
 Emily Carpenter

 Robert Cushman Murphy Junior High School, Stony Brook
 Joanna Jin

 The Brandeis School, Lawrence
 Joseph Fridman

 Wooster School, Danbury
 Violet Degnan

 State Coordinator:  Louisa Kramer-Vida, Syosset

 
 NORTH CAROLINA
 TBA
 
 State Coordinator:   Johna Faulconer, Greenville

 OHIO
 Bexley Middle School, Bexley
 Elizabeth Maher

 Birchwood School, Cleveland
 Thomas Wasserbauer

 Genoa Middle School, Westerville
 Jenna Bittner
 Rachel Farrow

 St. Paschal Baylon School, Cleveland
 Terry Mooney

 Woodridge Middle School, Peninsula
 Stephen Cunningham

 State Coordinator:  Marlene E. Beierle, Dublin
 
OREGON
TBA
 
State Coordinator:  Julie Inada, Ashland

 RHODE ISLAND
 Winman Junior High School, Warwick
 Jeannette Stacey
 Joan Zhang

 State Coordinator:  Janice Place, Warwick
 

SOUTH CAROLINA
 Northwood Middle School, Taylors
 Muriel Lee

 Riverside Middle School, Greer
 Walker Calhoun

 State Coordinator:  Kristina Turner, Anderson
 

TENNESSEE
 Baylor School, Chattanooga
 Shauna Bowes
 Lauren Johnson

 Carpenter's Middle School, Maryville
 Delaney Rostad

 Robertsville Middle School, Oak Ridge
 Elijah Fetzer
 Katherine Senter

 St. Mary's Episcopal School, Memphis
 Hayley Roth

 White Station Middle School, Memphis
 Zahra Dorestani
 Jasmine Jefferson
 Daphne McKee

 State Coordinator:  Myra Vinson, Sevierville
 
TEXAS
 Bush Middle School, San Antonio
 Benjamin Coppola
 Brittany Uhlenbrock
 Christina Wiener
 Ruizhe Zhao

 Cistercian Preparatory School, Irving
 Jess Clay

 Jackson Middle School, San Antonio
 Sarah Reeves

 Andrew's Episcopal Day School, Amarillo
 Saghil Mehta

 State Coordinator, Barbara Purcell, Amarillo

 VERMONT
 Charlotte Central School, Charlotte
 Lynnie Woodruff

 VIRGINIA
 Herndon Middle School, Herndon
 Marie Bernard-Brind'amour
 Allison Dyke
 Sarah Strangfeld

 Lake Braddock Secondary School, Burke
 Molly Sall

 Rachel Carson Middle School, Herndon
 Hattie Clougherty
 Sarah Eltinge
 Christian Wells

 Thoreau Middle School, Vienna
 Zachary Diamond

 State Coordinator: Carol Blauvelt, Manassas
 
 WEST VIRGINIA
 
 Weir Middle School, Weirton
 Kristen Mastrantoni
 Alexis Virtue
  
 WISCONSIN
 
 Central Middle School, Waukesha
 Audrey Johnson

 Hudson Middle School, Hudson
 David Kocik

 Madison Middle School, Appleton
 Emma Auden
 Jaffna Mathiaparanam

 Whitman Middle School, Wauwatosa
 Lucia Kissinger

 State Coordinator:  Tom Pamperin, Chippewa Falls
 

 

Document and Site Resources

Page Tools:

Join NCTE Today

Copyright

Copyright © 1998-2014 National Council of Teachers of English. All rights reserved in all media.

1111 W. Kenyon Road, Urbana, Illinois 61801-1096 Phone: 217-328-3870 or 877-369-6283

Looking for information? Browse our FAQs, tour our sitemap and store sitemap, or contact NCTE

Read our Privacy Policy Statement and Links Policy. Use of this site signifies your agreement to the Terms of Use

Visit us on:
Facebook Twitter Linked In Pinterest Instagram